Dela nyhet
Tillsammans, även när veckan inte blev som planerat
14 dec, 20:03 0 kommentarer
Den här veckan har varit lite annorlunda för MB F10. Den har till stor del präglats av sjukdomar, där många varit hemma, samtidigt som flera precis har kommit tillbaka efter att ha varit sjuka. Det har såklart påverkat både närvaro, fokus och energi på träningarna. Samtidigt har de tjejer som varit på plats kämpat på, gjort sitt bästa och visat att viljan och glädjen fortfarande finns där, även när förutsättningarna inte är de bästa.
Träningarna har känts bra, men energin har varit lite ojämn vilket är helt förståeligt i en sådan här period. Det tar tid för kroppen att komma tillbaka efter sjukdom, och det är viktigt att få göra det i sin egen takt.
Under veckan ställdes också en fråga till laget, eller snarare till de som var på plats. Om man fick välja ett eget smeknamn som både kompisarna och tränarna skulle kalla en, vad skulle det vara då? Alla hade inte ett svar direkt, men det gjorde inget. Tanken var att börja öppna upp för fantasi och kreativitet, och skapa ett tryggt utrymme där det är okej att fundera, ändra sig eller bara lyssna.
Veckans största glimt går till hela laget. Till alla barn som tillsammans gör detta till världens bästa lag och till alla föräldrar som ställer upp, inte bara för sitt eget barn utan för hela gruppen. Det är engagemanget runt tjejerna som skapar den fina miljö vi har och som gör det möjligt för laget att fortsätta växa.
Nu ser vi fram emot nästa vecka som bjuder på lite extra julkänsla. Det väntar julavslutning för tjejhockeyskolan och då kommer våra tjejer att få små julklappar från oss lagledare. De som ska spela knattematch den 26 december kommer också att träna tillsammans med Segeltorp på onsdag som en del av förberedelserna. Vi går in i nästa vecka med värme, omtanke och förhoppningen om att alla snart är friska igen.